Достапни линкови

logo-print

Потрага по убијците на опозициониот албански пратеник


Албанската полиција понуди награда од двесте и пеесет илјади евра за информација околу убиството на пратеникот на опозициската социјалистичка партија, Фатмир Џидри. Тој беше убиен во саботата пред неговата куќа во градот Росковец, на стотина километри југозападно од Тирана. И покрај интензивната истрага се уште не се познати ниту сторителите, ниту нивните мотиви. Убиството ја вознемири албанската јавност, и, според медиумите, може да предивика дополнителни политички тензии пред престојните парламентарни избори.
XS
SM
MD
LG