Достапни линкови

logo-print

Карзаи повторно кандидат за претседател на Авганистан


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи поднесе кандидатура за претседателските избори закажани за дваесетти август годинава, пренесуваат агенциите. Тоај ваквата одлука ја обрзаложил со намерата да му служи на својот народ и во наредниот петгодишен мандат. Карзаи кој е припадник на паштуните, најголемата етничка група во Авганистан, ја презеде власта со посредство на меѓународните сили во таа земја.
XS
SM
MD
LG