Достапни линкови

logo-print

Во Македонија одбележан Светскиот ден на слободата на медиумите


Денеска се одбележува Светскиот ден на слободата на медиумите. Во Македонија, Светскиот ден на слободата на печатот беше одбележан со придружување кон меѓународната акција ,,Пет минути громогласна тишина“, односно пет минутен симболичен прекин на програмата. Поради лошата состојба на македонското новинарство, за утре е најавен протест под мотото „За достоинство на новинарите, за достоинствена професија.“ Како што информираат од Здружението на новинари на Македонија, над 160 кривични пријави се поднесени против новинари во последните две години, а притисоците освен од судската власт, доаѓаат и од бизнис како и политичката елита во земјата.
XS
SM
MD
LG