Достапни линкови

logo-print

Во ЕУ 49 потврдени случаи на вирусот на свински грип


Бројот на потврдени случаи од вирусот на свински грип во Европската Унија изнесува 49, изјавија официјални европски здравствени преставници. Центарот на ЕУ за контрола на заразните болести со седиште во Стокхолм, соопшти дека вкупно десет нови случаи се потврдени во Германија, Шпанија, Ирска и Италија, а се вршат тестирања на девет лица во Британија и Португалија. Во светот според најновите податоци има вкупно 780 потврдени случаи од вирусот на свински грип, од кои најповеќе речиси над 450 во Мексико, каде што всушност и се појави вирусот.
XS
SM
MD
LG