Достапни линкови

logo-print

Британските сили финишираат со воената операција во Ирак


Британските сили со денешната церемонија во ирачкиот јужен град Басра, го одбележаа завршувањето на воените операции во Ирак, по шест годишно учество во воената кампања во оваа земја. Претходно во Лондон, завршувањето на борбените операции на британските сили го најави премиерот Гордон Браун, по средбата со ирачкиот премиер Нури Ал Малики. 3 700-тини британски војници се подготвуваат да го напуштат Ирак, до крајот на мај.
XS
SM
MD
LG