Достапни линкови

logo-print

НАТО наредил протерување на двајца руски дипломати


Дипломат на НАТО соопшти дека Алијансата наредила протерување на двајца руски дипломати од Брисел, како одговор на скандалот со шпионирање во кој беше инволвиран преставник од Естонија. Протерувањето доаѓа откако судот во Естонија во февруари, го осуди естонскиот претставник Херман Сим за издавање на НАТО тајни на Русија. Министерството за надворешни работи на Русија го оцени овој чекор на Алијансата како ,,провокација“.
XS
SM
MD
LG