Достапни линкови

logo-print

Албанско барање за членство во Европската унија


Албанија се очекува денеска да поднесе официјално барање за членство во Европската унија, пишуваат албанските весници, наведувајќи дека премиерот Сали Бериша потпишал писмо, кое ќе ги испрател до чешкиот премиер Мирек Тополанек, чија земја е актуелен претседавач на Европската унија. На синоќешната специјална седница на Министерскиот совет Бериша изјавил дека станува збор за историска одлука, која била донесена во координација со Чешка и со другите членки на Унијата.
XS
SM
MD
LG