Достапни линкови

logo-print

Светот презема мерки за спречување на ширењето на свинскиот грип


Комесарот за здравство на Европската Унија Андрола Василиу испрати предупредување до европските граѓани да не патуваат во области каде е регистриран вирусот на свински грип. Американскиот претседател Барак Обама пак, во Вашингтон изјави дека вирусот е причина за загриженост, но дека сепак ситуацијата не е алармантна. Од овој тип на вирус во Мексико починаа над 100 лица, а тој е регистиран и во Канада, Соединетите Држави и во Шпанија. Контрола на патниците се дел од мерките што ги преземаат властите во светот, за спречување на ширење на вирусот.
XS
SM
MD
LG