Достапни линкови

logo-print

Новиот тип на вирус се заканува да прерасне во глобална епидемија


Светската здравствена организација предупреди на можност од глобална епидемија, поради појавата на нов тип на грип, од кој досега во Мексико се претпоставува дека починале околу 80 лица, а илјада се заразени. Светската организација ги повика сите земји интензивно да ги следат необичните појави на болест, сличен на грип и тешко воспаление на белите дробови. Така наречениот ,,свински грип“ А/Х1Н1 е регистриран и во Соединетите Држави. Досега се забележани 11 случаи во Калифорнија, Канзас и Тексас, и меѓу осум ученици од Њујорк.
XS
SM
MD
LG