Достапни линкови

logo-print

Вашингтон го критикува реактивирањето на севернокорејската нуклеарна програма


Соединетите Држави ја критикуваа одлуката на Северна Кореја за реактивирање на нуклеарната програма и го повикаа Пјонгјанг да се врати на меѓународните разговори за денуклеаризација на земјата. Портпаролот на Стеј Департментот Меган Метсон изјави дека Вашингтон ,,нема да ја прифати Северна Кореја како држава која поседува нуклеарно оружје.“ Соопштението доаѓа откако вчера Северна Кореја соопшти дека повторно ја активирала нуклеарната постројка Јонгбјон.
XS
SM
MD
LG