Достапни линкови

logo-print

Талибанците се повлекле од Бунер


Талибанците во Пакистан соопштија дека се повлекле од реонот Бунер што го завзедоа минатите денови. Официјални преставници на владата го потврдија повлекувањето со напомена дека дел од милитантите се и натаму во Бунер кој се наоѓа на 100 километри од Исламабад. Соединетите Држави обвинија преставници на Пакистан дека со договорот за спроведување на исламскиот закон во долината Сват абдицирале пред барањата на талибанците.
XS
SM
MD
LG