Достапни линкови

logo-print

Талибанците се повлекуваат кон пакистанската долина Сват


Пакистанските власти соопштија дека талибанските бунтовници се повлекувале од провинцијата Бунер кон нивното традиционално засолниште долината Сват. До ова, според агенциите, доаѓа откако владата во Исламабад се закани дека ќе го преиспита мировниот договор со талибанците со кој во тие региони се дозволува контроверзното исламистичко шериатско право. Вчера Вашингтон изрази крајна загриженост за ситуацијата во Пакистан и ги обвини властите оти им прави отстапки на талибанците.
XS
SM
MD
LG