Достапни линкови

logo-print

Нема да има истрага во врска со бомбардирањето на зградата на РТС


НАТО го отфрли повикот на Амнести Интернејшнел да се спроведе истрага за воени злосторства во врска со бомбардирањето на зградата на Радио-телевизија Србија во април 1999-та година и оцени дека тој случај е затворен. Меѓународната организација која се занимава со заштита на човековите права, Амнести Интернејшнел, но и новинарските здруженија и семејствата на загинатите, вчера го повикаа НАТО да спроведе независна истрага, да преземе целосна одговорност и да ги обештети жртвите и нивните семејства. Во бомбардирањето на зградата на телевизијата пред 11 години загинаа 16 вработени во РТС.
XS
SM
MD
LG