Достапни линкови

logo-print

Првпат 100 метри препливани за помалку од 47 секунди


Францускиот пливач Ален Бернар вчера постави нов светски рекорд на 100 метри слободно, откако ја преплива патеката за 46 секунди и 94 стотинки во полуфиналето на државното првенство. Со тоа, олимпискиот шампион Бернар стана првиот човек што ја „урна бариерата“ од 47 секунди.
XS
SM
MD
LG