Достапни линкови

logo-print

Албанија стана извозник на струја


Албанската електроенергетска корпорација КЕШ од почетокот на годинава од извоз на електрична енергија заработи 13 милиони евра, соопшти генералниот директор на компанијата Ѓерѓи Бојаџи.
Според него, како што јави МИА, извозот на електрична енергија за Грција и за Косовои натаму продолжува.Ваквиот извоз на струја е овозможен од мошне поволната хидролошка состојба на сливното подрачје на реката Црн Дрим каде се наоѓа хидроцентралата „Фиерза“, најголема во Албанија и втора по големина на Балканот по онаа на реката Дунав во Србија, кое услови земјата од голем увозник да ја претвори во извозник на струја.
XS
SM
MD
LG