Достапни линкови

logo-print

Американскиот адмирал Мајк Мулен во ненајвена посета на Авганистан


Шефот на американскиот Генерал Штаб адмирал Мајк Мулен денеска допатувал во ненајавена посета во Авганистан. Како што се јавува, Мулен е во посета на авганистанската провинција Вардак за разгледување на новата одбрамбена програма, која предвидува ангажирање на волонтери од авганистанските заедници за одбрана од бунтовниците. Оваа програма е слична со напорите на американските трупи во Ирак за формирање на партнерство со локалните сунитски племенски водачи, што придонесе за значително намалување на насилствата во оваа земја.
XS
SM
MD
LG