Достапни линкови

logo-print

Авганистан преговара со талибанците


Авганистан постигнал одреден прогрес во преговорите со талибанците за запирање на конфликот, како и во напорите ,меѓународните сојузници да остранат некои милитанти од листата на најбарани. Хамајун Хамиџада, портпарол на авганистанскиот претседател додаде дека владата воспоставила контакт на ,,различно ниво“ со спротивставените сили, но не даде повеќе детали. Неодамна, американскиот претседател Барак Обама се заложи за преговори со ,,умерените елементи“ меѓу талибанците.
XS
SM
MD
LG