Достапни линкови

logo-print

Пребројувањето на гласовите ја потврди победата на Комунистичката партија во Молдавија


Повторното пребројување на гласовите од парламентарните избори во Молдавија оддржани на 5-ти април, ја потврдија победата на владеачката Комунистичка Партија. Секретарот на Централната изборна комисија Јури Киокиан изјави дека новите резултати само малку се разликуваат од првичните резулатите објавени по изборите. Победата на Комунистичката партија предизвика масовни анти-владини демонстрации и нереди во Молдавија.

XS
SM
MD
LG