Достапни линкови

logo-print

Казахстан нема да учествува во воената вежба на НАТО во Грузија


Казахстан нема да учествува во воената вежба организирана од НАТО што од мај до јуни ќе се оддржи во Грузија, а на која силно се спротивставува Русија. Казахстанскиот министер за одбрана Данаил Ахметов изјави дека одлуката е ,,конечна “. Москва вчера се закани дека ќе го откаже состанокот на ниво на воени команданти меѓу НАТО и Русија, доколку Алијансата продолжи со плановите за воена вежба во Грузија. НАТО пак соопшти дека не ја разбира вознемиреноста на Русија за оддржување на планираната вежба во која ќе учествуваат 1 300 војници од 19 земји.
XS
SM
MD
LG