Достапни линкови

logo-print

Приведени посматрачи на ОБСЕ во Јужна Осетија


Властите во грузискиот регион Јужна Осетија соопштија дека неколкумина посматрачи на ОБСЕ биле приведени поради нелегално минување на границата со Грузија. Не е прецизирано колкумина посматрачи биле приведени, но подоцна биле ослободени. ОБСЕ од 1990 та година има посматрачи во Грузија, но, по августовската руско – грузијска војна, властите во Јужна Осетија не им дозволуваат пристап на нивна територија.
XS
SM
MD
LG