Достапни линкови

logo-print

Во Северен Кипар победа на турските националисти


Опозиционата партијата за национално единство победи на вчерашните избори во Северен Кипар. Станува збор за партија на турските националисти која се залага за поблиски односи со Турција. Таа освои 44 насто наспорти 29 те проценти на Републиканската партија на Претседателот Али Талат. Се оценува дека промената на владата би можело да биде притисок врз Талат за поцврст став во преговорите за обединување со грчкиот Кипар кои се водат под покровитрелство на Обединетите Нации.
XS
SM
MD
LG