Достапни линкови

logo-print

Бан Ку Мун жали за бојкотот на Конференцијата за расизам


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун на конференцијата на Обединетите Нации за расизмот изрази жалење што Соединетите Држави и други западни земји се решија на бојкот поради стравот дека Израел би можел да биде цел на нефер критики. Од конференцијата се повлекоа Соединетите држави, Австралија и Холандија, Канада, Израел, Италија и Германија. Хјуман Рајтс Воч ги повика европските лидери да учествуваат и да го подигнат гласот против ксенофобијата.
XS
SM
MD
LG