Достапни линкови

logo-print

Повик за обнова на преговорите со Северна Кореја


Шефот на Меѓународната Агенција за Атомска Енергија Мухамед ел Барадеј во Пекинг изјави дека Северна Кореја за неколку месеци може да ги рестартира своите нуклеарни капацитети. Тој изрази надеж во брза обнова на преговорите со Пјонгјанг и враќање на меѓународните инспектори во Северна Кореја. Претходно Ел Барадеј го повика Иран позитивно да одговори на новиот американски пристап. Агенцијата се судри со Техеран ооколу нуклеарните амбиции, пособно за процесот на збогатување на ураниумот кој е основа за изработка на атомско оружје.
XS
SM
MD
LG