Достапни линкови

logo-print

Авганистан ќе го зголеми бројот на полициските сили


Авганистан планира зголемување на сегашните полициски сили чиј број изнесува 82 илјади, за дополнителни 15 илјади полицајци за претседателските избори во земјата што треба да се оддржат во август. Министерот за внатрешни работи Мухамед Ханиф Атмар изјави дека зголемувањето на силите е ,,во согласност“ со стратегијата на американскиот претседател Барак Обама, за помош на авганистанските и меѓународните трупи во борбата против бунтовниците.
XS
SM
MD
LG