Достапни линкови

logo-print

Апел до Ахмадинеџад да ја запре дискриминацијата во Иран


Групите за човекови права денеска побараа од иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад да ја запре дискриминацијата врз религиозните и етнички малцинства, како и врз жените, во Иран. Меѓународната Федерација за човекови права и Иранската Лига за Човекови права исто така соопштија дека Ахмадинеџад мора да го сопре поттикнувањето на омразата. До нивниот апел доаѓа во пресрет на Конференцијата на ОН посветена на расизмот што неделава треба да се оддржи во Женева, на која е предвидено да се обрати и иранскиот претседател.
XS
SM
MD
LG