Достапни линкови

logo-print

Уапсен воениот лидер на ЕТА


Полициските сили го уапсиле воениот лидер на Баскијската сепаратистичка организација (ЕТА). Хурдан Мертитеги бил уапсен заедно со уште двајца припадници на ЕТА во акција на француската и шпанската полиција на југот од Франција, изведена во петокот. Мартитеги, го презеде водството на ЕТА откако во декември француските безбедносни сили го уапсија дотогашниот командант на Баскијската сепаратистичка организација, Аизола Ирионда. Полицијата во Шпанија во акција во Баскискиот регион денеска привела уште шесттмина други членови на ЕТА.
XS
SM
MD
LG