Достапни линкови

logo-print

Парламентарни избори во турскиот дел на Кипар


Во турскиот дел од Кипар денеска се оддржуваат парламентарни избори, а анкетите покажуваат водство на националистичката Партија на национално единство. Победата на оваа партија, односно промената на власта во турскиот дел од Кипар, би можело да предизвика притисок врз претседателот Мехмет Али Талат да заземе поцврст став во разговорите со кипарските грци, кои беа обновени во септември.
XS
SM
MD
LG