Достапни линкови

logo-print

САД нема да учествуваат на конференцијата на ОН за расизмот


Соединетите Држави соопштија дека нема да учествуваат на конференцијата на Обединетите Нации посветена на расизмот, што следната недела треба да се оддржи во Женева. Стејт Департментот соопшти дека таквата одлука е донесена поради ,,неприфатливиот “ речник во завршниот документ од состанокот, кој соддржи анти-Израелски и анти-Западни ставови. Пред осум години на конференцијата во Јужна Африка, Соединетите Држави и Израел го напуштија состанокот бидејќи арапските држави побараа дефинирање на ционизмот како расизам.
XS
SM
MD
LG