Достапни линкови

logo-print

Клаус против доаѓањето на Лукашенко во Прага


Чешкиот претседател Вацлав Клаус нема да се ракува со претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, ако тој дојде во Прага на 7-ми мај, на самитот на Европската Унија. Претседателот Калус е изненаден од лицемерието на Европската Унија и му порачува на Лукашенко дека нема да го прими во претседателската палата, соопшти порпаролот на Клаус. Инаку, поканата на Лукашенко денеска во Минск му ја предаде чешкиот шеф на дипломатијата Карел Шварценберг.
XS
SM
MD
LG