Достапни линкови

logo-print

Обама ја започнува турнејата низ Латинска Америка


Американскиот претседател Барак Обама ги повика кубанските власти да испратат сигнал дека ќе има „промени во тоа како дејствува Куба“ за подобрување на односите меѓу двете земји. Обама ова го изјави пред неговата прва турнеја во Латинска Америка, што почнува денеска. Претходно неделава, американскиот претседател ја укина забраната за патување и за трансфер на пари, оценувајќи дека станува збор за ,,значаен чекор“ за затоплување на односите меѓу Куба и Соединетите држави, по 50 години непријателство.
XS
SM
MD
LG