Достапни линкови

logo-print

Русија бара НАТО да ја одложи или откаже воената вежба во Грузија


Русија побара од НАТО ја одложи или откаже планираната воена вежба на Алијансата во Грузија. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека вежбата, би можела дополнително да ја искомплиција и онака тешката ситуација во регионот, пренесува агенцијата Интерфакс. Претходно рускиот амбасадор во Алијансата Дмитриј Рогозин ја оцени планираната вежба како ,,провокација“. Воената вежба на НАТО во Грузија, како што е најавено треба да се оддржи од 6-ти мај до први јуни.
XS
SM
MD
LG