Достапни линкови

logo-print

Авганистанскиот претседател Карзаи побарал објаснување за цивилните жртви


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи побарал од командантот на коалиционите сили Дејвид Мек Кернан да ги објасни последните инциденти кога при операција на меѓународните трупи во провинциите Кост и Кунар загинаа десет цивили. НАТО и американските сили во соработка со авганистанските трупи спроведоа истрага за инцидентот и преземаат одговорност во врска со несреќата, наведува генералот Дејвид Мек Кернан во соопштението испратено од кабинетот на Карзаи. Тој исто така на средбата изразил жалење за несреќата.
XS
SM
MD
LG