Достапни линкови

logo-print

Иран нуди пакет мерки за решавање на спорот за нуклеарната програма


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад изјави дека Техеран подготвил пакет мерки за решавање на спорот околу нуклеарната програма на земјата. Тој додаде дека пакетот мерки наскоро ќе им бидат предложени на петте земји членки на Советот за безбедност, плус Германија, во рамки на преговорите за решавање на проблемот со иранската нуклеарна програма. Ахмадинеџад соопшти дека пакетот, всушност претставува нова верзија на предлозите што минатата година му беа понудени на Иран, но не откри повеќе детали.
XS
SM
MD
LG