Достапни линкови

logo-print

Опозицијата во Молдавија одбива пребројување на гласовите


Опозиционите партии во Молдавија одбија да им помогнат на официјалните претставници кои денеска започнаа со пребројувањето на гласовите од неодамнешните парламентарни избори. Изборната Комисија соопшти дека очекува резултатите да ги соопшти во петок. Победата на владеачката Комунистичка партија на претседателот Владимир Вороњин на изборите на 5-ти април, предизвика масовни протести и немири во земјата. Опозицијата обвинува за изборни нерегуларности и бара повторување на изборите.
XS
SM
MD
LG