Достапни линкови

logo-print

Ден на сонцето во Северна Кореја


Во Северна Кореја денеска се одбележува Денот на сонцето, национален празник во чест на раѓањето на бившиот лидер Ким Ил Сунг. Државната телевизија цел ден емитува документарци за него, а подготовките за прославите траеја со недели. Синот на Ким Ил Сунг, кој сега е лидер на Северна Кореја, Ким Џонг Ил, во чест на својот татко унапредил 50 генерали.
XS
SM
MD
LG