Достапни линкови

logo-print

Владата на САД предупредува на можно јакнење на екстремистички групи


Американската влада издаде предупредување од можен потенцијален пораст на десничарски екстремистички групи во Соединетите Држави. Владата оценува дека десничарските групи ги користат економската криза и изборот на првиот афро-американски претседател, како аргументи за регрутирање на нови членови. Во извештајот се наведува дека можна целна група се воените ветерани кои се враќаат од мисиите во Ирак или Авганистан, доколку се соочат со тешкотии да најдат работа.
XS
SM
MD
LG