Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја ги избрка инспекторите на ОН


Северна Кореја побарала инспекторите на Обединетите нации да ја напуштат земјата. Барањето следува по објавата дека Пјонгјанг ги прекинува меѓународните преговори за нуклеарно разоружување и го продолжува производството на плутониум. Претходно, Советот за безбедност на ОН едногласно го осуди лансирањето на севернокорејските ракети и побара засилување на санкциите спрема оваа земја.
XS
SM
MD
LG