Достапни линкови

logo-print

Министерски самит на ЕУ за климатските промени


Министрите за животна средина на земјите членки на ЕУ се договорија Брисел да ги координира мерките за ублажување на последиците од екстремните климатски промени, како што се сушите и поплавите. Досега таквите мерки се донесуваа на национално ниво. Во рамките на дводневниот самит, кој завршува денеска, ќе се разговара и за финансирањето на борбата против климатските промени.
XS
SM
MD
LG