Достапни линкови

logo-print

БиХ нема да го промени Уставот за да влезе во ЕУ- тврди Додик


Премиерот на Република Српска Милорад Додик изјави дека Босна и Херцеговина нема да го промени Уставот за да стане членка на Европската унија, пренесоа агенциите. „Ако се покаже дека промената на Уставот е услов за членство во ЕУ, тоа значи дека Европејците не ја сакаат Босна во Унијата, рече Додик во интервју за босанскиот весник „Пресс РС“, додавајќи дека САД или некој друг можат да се обидуваат да се замешаат и да покажат некаков притисок, но нема да успеат да го постигнат посакуваниот резултат.
XS
SM
MD
LG