Достапни линкови

logo-print

ДИК ги објави конечните резулатите од изборите


Државната изборна комисија денеска ги објави конечните резултати од претседателските избори. На изборите Ѓорге Иванов освоил 59,37 отсто од гласовите, а неговиот противкандидат Љубомир Фрчковски 34,66 отсто. Од вкупниот број запишани гласачи, гласале 42,63 проценти. Инаку денеска во Скопје остварија средба новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов и лидерот на ДУИ Али Ахмети. На средбата се разговарало за НАТО и ЕУ интеграциите, прашањето за спорот со името, вклучувањето албански интелектуалци во новиот претседателски кабинет. Иванов по разговорите, го повтори ставот за разумен компромис со Грција, но не изнесе детали.
XS
SM
MD
LG