Достапни линкови

logo-print

Повеќе од 20 лица приведени во Турција за планирање државен удар


Полицијата во Турција денеска приведе повеќе од 20 лица, меѓу кои и универзитетски ректор, за време на истрагата за наводен заговор против турската Влада, јавуваат агенциите. Апсењата се дел од спроведуваната акција против националистичката организација „Ергенекон“, околу наводното подготвување на државен удар против владејачката Партија на правдата и развојот.
XS
SM
MD
LG