Достапни линкови

logo-print

Седница на Советот за безбедност на ОН за Северна Кореја


Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе одржи седница посветена на Северна Кореја. Се очекува усвојување на соопштение со кое се осудува неодамнешното лансирање ракета во таа земја. САД, Јапонија и Јужна Кореја сметаат дека со лансирањето на ракета, Пјонгјанг ја прекршил резолуцијата 1718 усвоена во 2006-та година по нуклеарните проби во Северна Кореја. Со таа резолуција на Пјонгјанг му се забранува да лансира балистички ракети или да врши нуклеарни проби.
XS
SM
MD
LG