Достапни линкови

logo-print

ИРА најавува продолжување на нападите


Дисидентите од Ирската Републиканска Армија, припадници на групата Вистинска ИРА, преку соопштение испратено до ирските медиуми се заканија дека ќе го убијат Мартин Меккгинис, еден од водачите на Шин Фејн, и најавија продолжување на нападите во Британија и Северна Ирска. Вистинска ИРА ја презеде одговорноста за убиството на двајца британски војници, минатиот месец, при напад на британската воена база во Северна Ирска.
XS
SM
MD
LG