Достапни линкови

logo-print

Уставниот суд на Молдавија ќе ги пребројува гласовите од изборите


По вчерашното оддложување, денеска Уставниот суд на Молдавија ќе започне со повторното пребројување на гласовите од изборите, по барање на претседателот Владимир Вороњин. На минатата недела оддржаните парламентарни избори победи владеачката Комунистичка Партија на Вороњин по што во земјата започнаа големи анти-владините протести, а демонстрантите упаднаа во зградата на Парламентот и Претседателскиот кабинет. Опозиционите лидери бараат проверка на гласачките ливчиња за да се осигураат во нивната исправност. Инаку, за денеска опозиционите партии повикаа на нови протести, против како што велат неосновано приведување и вознемирување на демонстрантите за што побараа истрага од ЕУ.
XS
SM
MD
LG