Достапни линкови

logo-print

Католиците го прославуваат Велигден


Христијанските верници ширум светот кои го почитуваат Грегоријанскиот календар, денеска го прославуваат Велигден. По повод Христовото воскресение, папата Бенедикт XVI во Ватикан ја упати традиционалната велигденска порака, Урби ет Орби. Тој ги повика верниците да се издигнат над ,,конфузијата и заблудата на времето“ следејќи го учењето на Црквата.
XS
SM
MD
LG