Достапни линкови

logo-print

Уставниот суд на Молдавија го оддложи повторното пребројување на гласовите


Уставниот суд на Молдавија го одложи барањето на претседателот на земјата Владимир Вороњин, за повторно пребројување на гласовите од минато-неделните парламентарни избори во земјата. Претседателот на Уставниот суд Димитри Пулбере изјави дека седницата е одложена за утре, бидејќи се чека на официјалните резултати од Централната Изборна Комисија. По изборите, Изборната Комисија соопшти дека победила Комунистичката Партија на претседателот Вороњин, што предизвика масовни демонстрации и немири на опозиционите приврзаници во главниот град на Молдавија Кишињев. Денеска опозицијата најави оддржување на нови протести.
XS
SM
MD
LG