Достапни линкови

logo-print

Укината вонредната состојба во Патаја во Тајланд


Премиерот на Тајланд Апсит Веџаџива ја укина вонредната ситуација во одморалиштето Патаја, откако странските лидери безбедно биле евакуирани и ја напуштиле земјата. Имено, денеска неколку илјади анти-владини демонстранти упаднаа во зградата каде што се оддржуваше самит на лидерите од Асоцијацијата на државите од југоисточна Азија (АСЕАН), по што тајландските власти го откажаа самитот на кој требало да се разговара за економската соработка и регионалната безбедност. Демонстрантите, лојални на поранешниот премиер Таксин Шинаватра бараат оставка од сегашниот премиер Вечачива и веќе неколку дена оддржуваат протести во земјата.

XS
SM
MD
LG