Достапни линкови

logo-print

Помош од ЕУ за санирање на последиците од земјотресот во Италија


Стручни лица од земјите од Европската Унија деновиве ќе допатуваат во Италија, за да извршат проценка на безбедноста на зградите оштетени во земјотресот што се случи во градот Л`Аквила, соопшти денеска Европската Комисија. Италијанската влада освен стручна помош, од Европската Комисија побара и парична помош за санирање на последиците од земјотресот. Според последните податоци, 291 лице загина во земјотресот, а неколку илјади луѓе останаа без своите домови.
XS
SM
MD
LG