Достапни линкови

logo-print

Претседателот на Молдавија побара пребројување на гласовите


Претседателот на Молдавија Владимир Вороњин повика на повторно пребројување на гласовите од неделните парламентарни избори. Резултатите од изборите, според кои Комунистичката Партија на Вороњин беше прогласена за победник, предизвика масовни демонстрации на опозицијата. Претходно моладавскиот премиер изјави дека властите се поdготвени да употребат сила доколу избувнат нови нереди.
XS
SM
MD
LG