Достапни линкови

logo-print

Американските власти ќе купуваат возила со мала потрошувачка


Американскиот претседател Барак Обама објави дека Владата на САД до 1 јануари ќе купи 17 600 автомобили со мала потрошувачка на гориво од домашните производители за да ја зајакне прилично погодената автомобилска индустрија. Обама наведе дека возилата, кои ќе бидат дел од возниот парк на американската Влада, ќе бидат купени од Џенерал Моторс, Крајслер и Форд, кои имаат важечки договори со Администрацијата за општи прашања на федералната Влада.
XS
SM
MD
LG